Nowości w wersji MAXQDA 2020.4

Producent nieustannie pracuje nad nowymi funkcjami, aby poprawić komfort użytkowania MAXQDA. Nowa aktualizacja MAXQDA 2020.4 ukazała się dnia 3 marca 2021r. Zawiera ona nowe funkcje, a także kilka mniejszych ulepszeń, które usprawnią pracę w programie i sprawią, że obsługa danych będzie jeszcze prostsza. Poniżej udostępniamy najważniejsze informacje dotyczące bieżącej aktualizacji. Oczywiście aktualizacja zawiera wiele innych ulepszeń - zapraszamy do zapoznania się z pełną listą zmian pod adresem: https://www.maxqda.com/blogpost/release-2020-4

Jak zaktualizować program MAXQDA 2020 do najnowszej wersji
Aby zainstalować najnowszą aktualizację, proszę otworzyć MAXQDA 2020 ze stabilnym połączeniem internetowym, wybrać symbol zapytania „?” w prawym górnym rogu okna głównego i nastęnie opcję “Search for updates”.

Nowe cechy

Analiza nastrojów dla danych z Twittera
Z przyjemnością informujemy, że nowa edycja programu MAXQDA umożliwia analizę nastrojów dla danych importowanych z Twittera! Analiza nastrojów jest cennym narzędziem do szybkiego dostrzegania emocji, uczuć i opinii osób na temat określonego problemu, produktu, usługi lub zdarzenia w różnych obszarach zastosowań. Podstawową ideą jest sklasyfikowanie dużej ilości nieustrukturyzowanych danych na podstawie polaryzacji nastrojów i sklasyfikowanie ich jako pozytywnych, negatywnych lub neutralnych. Wraz z rosnącą dostępnością danych z mediów społecznościowych w ostatnich latach, analiza nastrojów staje się coraz bardziej popularna wśród badaczy jakościowych i ilościowych, ponieważ pozwala szybko zidentyfikować ogólny ton zbioru danych i wyodrębnić ważne tematy do dalszej, głębszej analizy.


The new Sentiment Analysis feature for tweets

Narzędzie analizy nastrojów w MAXQDA zostało zaprojektowane do szybkiego przetwarzania nieustrukturyzowanych danych Twittera i przekształcania ich w uporządkowane podzbiory, które są gotowe do dalszej eksploracji w ciągu kilku chwil. Dzięki automatycznemu kodowaniu danych Twittera z etykietami nastrojów można uchwycić opinię publiczną do określonego tematu badań - w prawie rzeczywistym czasie - i śledzić zmiany emocji w czasie. Oto prosty przykład: chcesz monitorować, jak zmieniają się postawy opinii publicznej w stosunku do rozwoju szczepionki Covid-19 w ciągu kilku miesięcy. Aby to zrobić, importujesz odpowiednie dane z Twittera z określonymi odstępami czasu, przeprowadzasz analizę sentymentu w każdym zbiorze danych Twittera, automatycznie kodujesz tweety z etykietami nastrojów, jeśli to konieczne, i badasz, jak nastroje w zbiorach danych zmieniają się w tych miesiącach. Ponadto, statystyki nastrojów pozwalają łatwo wizualizować rozkład nastrojów w zbiorze danych Twittera w tabelach częstotliwości i na wykresach.

Podsumowując, analiza nastrojów MAXQDA oferuje teraz następujące funkcje:
  • Oznaczanie nastrojów z wcześniej zaimportowanych tweetów
  • Automatyczne kodowanie danych Twittera z nastrojem
  • Sortowanie tweetów według nastrojów
  • Nowe opcje filtru nastrojów
  • Wyświetlanie statystyk sentymentów
  • … i wiele więcej.


Autocoding of Sentiment Analysis labels

Analiza nastrojów w podręczniku MAXQDA:
https://www.maxqda.com/help-mx20/20-analyze-tweets-surveys/analyze-sentiments-of-tweets

Ulepszenie w zakresie dostosowywania wykresu rozrzutu Scatterplot
W tej aktualizacji zostały wprowadzone nowe opcje diagramów i ustawienia osi dla wykresów rozrzutu. Pozwalają one dostosowywać wykresy rozrzutu, aby idealnie pasowały do Twoich potrzeb. Możesz teraz wybrać wyświetlanie lub ukrywanie różnych elementów osi, dostosować kolor wykresu rozrzutu, wybierając nowy kolor z palety kolorów MAXQDA, lub zmodyfikować skalowanie osi.

Aktualizacja zawiera następujące ulepszenia:
  • Etykiety można włączać / wyłączać
  • Można wyświetlać skale, tytuły i tekst
  • Osie można skalować proporcjonalnie
  • Modyfikacje schematu kolorów


Clusters of documents in Document Maps can be saved as Document Sets

Więcej nowych funkcji
Pełną listę nowych funkcji i ulepszeń można znaleźć w informacjach o wersji aktualizacji MAXQDA 2020.4.

Script logo